Serwery proxy

W sieciach komputerowych serwer proxy jest zwykle prostym urządzeniem serwerowym lub maszyną, która działa jako łącze pośrednie dla klientów żądających takich zasobów od innych serwerów, które świadczą te same usługi. Można go skonfigurować do przesyłania wielu żądań do tego samego serwera. W wielu przypadkach serwer proxy przekaże wszystkie żądania, niezależnie od adresów IP, lokalizacji lub nazw klientów. Zadaniem serwera jest filtrowanie lub szyfrowanie danych w celu zapewnienia poufności i utrzymania dostępu do użytkowników. Alternatywnie, proxy może również uwierzytelniać i szyfrować dane przesyłane między klientem a serwerem, aw niektórych przypadkach może nawet uwierzytelniać użytkowników.

Podczas gdy niektóre firmy postrzegają serwery proxy jako przydatne narzędzia do obniżania kosztów i zwiększania produktywności, istnieją pewne aspekty tych aplikacji, które wymagają więcej uwagi. Na przykład nierzadko zdarza się, że internauta odwiedza kilka witryn w krótkim okresie czasu. Jednak mogą wystąpić problemy z wydajnością, gdy ci użytkownicy odwiedzają tę samą witrynę z różnych lokalizacji lub z różnych adresów IP. Na przykład, jeśli użytkownik przegląda witrynę ze swojego domu, a witryna jest wyłączona, nie ma on dostępu do Internetu. W tym przypadku serwery proxy są bardzo pomocne, ponieważ mogą zapewnić bezpieczny system tunelowania dla tych użytkowników, przekazując ich żądania za pośrednictwem tego urządzenia.

Ponadto korzystanie z serwerów proxy ma pewne wady.

Największym problemem jest to, że tego typu serwery mogą nie zapewniać anonimowych nawyków przeglądania lub śledzenia zachowań. Innymi słowy, adresy IP proxy mogą nie pomagać w monitorowaniu lub śledzeniu działań użytkownika. Ponadto serwery proxy mogą nie mieć możliwości zarządzania kilkoma adresami IP. Jeśli istnieje duża liczba adresów IP, operacja stałaby się bardzo złożona i kosztowna.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje silny sprzeciw wobec korzystania z serwerów proxy. Wynika to przede wszystkim z kwestii związanych z globalną wolnością internetu. Departament Handlu Stanów Zjednoczonych w ramach Federalnej Komisji Komunikacji sformułował wytyczne i zasady dotyczące stosowania neutralności sieci. Niniejsze wytyczne mają na celu uniemożliwienie dostawcom usług, takich jak telewizja kablowa, usługi telefoniczne i dostęp do internetu, blokowanie treści na podstawie narodowości, szybkości lub miejsca zamieszkania. Zgodnie z tymi wytycznymi dostawcy dostępu do internetu nie mogą dyskryminować treści ze względu na przynależność państwową ani ograniczać szybkości, z jaką można uzyskać dostęp do treści.

Pomimo wytycznych wielu dostawców nadal zachowuje się w sposób wykraczający poza dopuszczalny poziom. Stosują takie praktyki, jak śledzenie aktywności użytkownika i cenzurowanie niektórych witryn. Istnieje wiele sposobów, na jakie serwer proxy może ograniczyć dostęp do Internetu lub działać w sposób antywirusowy. Na przykład serwer proxy może działać jako wirtualna sieć prywatna (VPN), która łączy wiele komputerów i serwerów z różnych lokalizacji, aby umożliwić dostęp do Internetu bez żadnych ograniczeń.

Serwer proxy może ukryć Twoją tożsamość przed odwiedzaną witryną.

Korzystając z usługi proxy o wysokiej anonimowości, Twój adres IP staje się nieosiągalny dla witryny internetowej. Ukrywanie adresu IP za pośrednictwem serwera proxy zmniejsza prawdopodobieństwo, że witryna śledzi Twoje działania związane z przeglądaniem i przechwyci Twoje dane osobowe. Serwer proxy może pomóc w anonimowym surfowaniu i omijaniu ograniczeń dotyczących treści.

Użytkownicy końcowi mogą również skorzystać z używania serwerów proxy. Ponieważ nie są w stanie śledzić Twojej historii przeglądania ani zwiększać filtrów spamu, mogą korzystać z tych usług, aby uzyskać dostęp do bezpiecznych witryn internetowych i uniknąć ujawnienia swoich poufnych informacji złodziejom online. Niektórzy z tych użytkowników końcowych mogą również martwić się o prywatność swoich nawyków podczas surfowania. W związku z tym mogą być bardziej skłonni do korzystania z anonimowych serwerów proxy online w celu uzyskania dostępu do Internetu.

Serwer proxy oferuje różne rodzaje usług. Istnieją bezpłatne serwery proxy, które nie logują się na serwerze WWW i pozostawiają wszystkie informacje użytkownikowi końcowemu. Użytkownicy końcowi mają dostęp do różnych typów witryn internetowych. Mogą bezpiecznie odwiedzać serwisy społecznościowe, serwisy informacyjne i pobierać pliki. Niektóre bezpłatne serwery proxy mogą również blokować określone typy reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *