Do czego służy wideorejestrator samochodowy?

Jednym z urządzeń elektrycznych przydatnych w każdym aucie jest wideorejestrator samochodowy. Służy on bowiem do zapisywania trasy, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa oraz komfort podczas przemierzania kolejnych kilometrów. Z wyglądu przypomina zazwyczaj standardową kamerkę internetową, ale posiada znacznie więcej praktycznych funkcji.

Monitoring jako nieoceniona pomoc w walce z piratami drogowymi i oszustami

Wideorejestrator samochodowy nagrywa obraz, a następnie zapisuje go na karcie pamięci SD w formie kilkuminutowych plików. Cały proces odbywa się w pełni automatycznie – łącznie z cięciem materiału na krótsze fragmenty. Po zapełnieniu nośnika dochodzi do skasowania najstarszych filmów celem zwolnienia miejsca na bieżące treści. Aby zachować na stałe dowolny plik, wystarczy go zaznaczyć poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Bardzo ważną rolę odgrywa specjalny czujnik grawitacyjny, który potrafi uwieczniać zarówno kierunek jazdy, jak i przyspieszenie czy siłę przeciążenia. Wideorejestrator jest niezbędny zwłaszcza wtedy, gdy zachodzi konieczność przedstawienia niepodważalnego dowodu w razie kolizji lub wypadku drogowego. Pozwala na szybkie ustalenie sprawcy zdarzenia (twarz, numer rejestracyjny pojazdu itp.), co skraca przebieg ewentualnego procesu sądowego i jednocześnie przyspiesza otrzymanie rekompensaty finansowej od ubezpieczyciela. Nagranie wideo pozyskane dzięki urządzeniu okazuje się również zbawienne w sytuacji:

  • włamania do auta bądź jego kradzieży
  • dewastacji pojazdu (zarysowanie karoserii, spuszczenie powietrza z kół, urwanie lusterka)
  • próby zamierzonego wyłudzenia odszkodowania

Warto dodać, że dobrej klasy wideorejestrator jest w stanie bez problemu nagrać czytelny obraz nawet po zapadnięciu zmroku. Powinny w niego zainwestować szczególnie osoby często podróżujące samochodem i parkujące głównie pod gołym niebem.

Gwarancja poprawy stylu jazdy

Wideorejestrator samochodowy jest narzędziem wpływającym nie tylko na ogólny wzrost bezpieczeństwa, ale także na poprawę umiejętności za kółkiem (walor edukacyjny). Wskutek analizy materiałów filmowych kierowca może bowiem łatwo wyeliminować potencjalne błędy zaburzające płynną jazdę. Jak by tego było mało, sprzęt świetnie nadaje się do rekreacyjnego nagrywania malowniczych krajobrazów czy uwieczniania zmagań sportowych poza autem (np. na stoku narciarskim, w trakcie przejażdżki rowerowej). Najnowocześniejsze modele oferują funkcję asystenta pasa ruchu, alarmu zbliżeniowego, bezprzewodowego przesyłania obrazu na smartfon, precyzyjnej lokalizacji pojazdu (GPS) i wykrywania fotoradarów, co w znacznym stopniu uprzyjemnia komfort codziennego użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *